Vizumi so pogosto eden najdražjih in najbolj zapletenih elementov potovanja. Še zlasti za Slovence, saj v naši majhni državi nimamo kaj veliko veleposlaništev izvenevropskih držav. Zato je treba po vizum na Dunaj, v Zagreb ali še kam dlje.
K sreči se počasi, a vztrajno širi krog držav, za katere je mogoče zaprositi za vizum on-line, torej na vladni spletni strani. Tako izdani vizumi še vedno niso poceni, odpadejo pa vsi stroški potovanja v tujino, pošiljanja potnega lista prek DHL ali prek posrednika.
Za zdaj so to naslednje države:
Avstralija (ETA) Burma Egipt Etiopija Indija Kambodža Kanada (ETA) Nova Zelandija (ETA) Oman Šrilanka (ETA) Tadžikistan Zambija ZDA (ESTA)
Za Avstralijo, ZDA, Novo Zelandijo, Kanado in Šrilanko slovenski državljani sicer ne potrebujemo vizumov, ampak elektronsko avtorizacijo potovanja (ESTA ali ETA), ki prav tako nekaj stane.
Pozor!
Med zaprositvijo za vizum na spletni strani pa je treba biti previden:
- Za začetek se vedno prepričajte na spletni strani slovenskega zunanjega ministrstva, v poglavju predstavništva po svetu, ali vizum za določeno državo potrebujemo ali ne. Morda imate srečo in je Slovencem še ena država več dostopna brez vizuma.
- Prepričajte se, da zaprošate za vizum na pravi, to je uradni spletni strani države, v katero potujete. Praviloma je to stran zunanjega ali notranjega ministrstva ali migracijskih oblasti. Obstaja namreč cel kup lažnih spletnih strani. In to se samo za kakšne “eksotične” države. Prepričajte se sami na primeru ZDA. Če odtipkate ESTA, vam google na prvem mestu navede stran, ki vas vabi v brezhibnem slovenskem jeziku, nato pa vas obere za bistveno višjo vsoto, kot stane prava ameriška ESTA (14 dolarjev). Na to nevarnost izrecno opozarjajo tudi na spletnih straneh ambasad.
- Prepričajte se, ali gre za pravi on-line vizum, ali pa gre le za to, da na spletni strani dobite obrazec, ki ga izpolnite, nato pa si ga natisnete in se greste v najbližji konzulat postavit v vrsto. Takih držav je več in včasih postane jasno, za kaj gre, šele ko zaključite postopek.
- Pazljivo sledite proceduri na spletni strani, preberite vse, tudi drobni tisk in si shranite potrdila o oddani vlogi in plačilu pristojbine.
Pa še to: v vse več državah je mogoče dobiti vizum ob prihodu v državo (visa on arrival). Svetujemo, da preverite, ali to velja za vse mejne prehode. Mogoče je, da namreč velja le za glavno mednarodno letališče v državi.