Japonska je vse bolj priljubljena destinacija med Slovenci. Tudi zato, ker ni več pregrešno draga. Res pa je, da še vedno ni poceni, zlasti v primerjavi z Jugovzhodno Azijo. Poiskali smo nekaj nasvetov izkušenih popotnikov, kako se izogniti japonski draginji.
1. Potujte v nizki sezoni
V nizki sezoni so nižje tako cene letalskih kart kot prenočišč. To je pozimi, med novembrom in februarjem, ko je vreme denimo v Tokiu povsem primerno za potovanje, medtem ko so tamkajšnja poletja lahko vroča in vlažna. Zaradi slovitega, vsekakor ogleda vrednega cvetenja češenj in s tem povezanimi festivali je visoka, za turista najdražja sezona, tudi marca in aprila.
2. Skrbno načrtujte prevoze
Prevozi na Japonskem lahko požrejo velik del potovalnega budžeta. Pomagamo si lahko s tem, da priletimo v eno mesto in odletimo iz drugega, s čimer si prihranimo čas in denar za krožno potovanje. Lokalni leti z nizkocenovnimi prevozniki utegnejo biti cenovno konkurenčni potovanjem s hitrimi vlaki.
Japonski hitri vlaki so čudovita izkušnja, toda potovanje z lokalnimi vlaki je še vedno udobno in ne pretirano počasno, zato pa bistveno cenejše. Potovanje med Kjotom in Osako z dvema lokalnima vlakoma stane le 4 evre!
Tudi podzemne železnice so drage, zlasti zato, ker je cena vsakokratne vozovnice odvisna od potovalne razdalje. Zato je dobro izračunati, ali se nam ne splača kupiti dnevne vozovnice (V Tokiu na primer stane 6 evrov). Še vedno pa je najceneje, če poskušamo v mestih karseda veliko hoditi peš ali si, denimo v Kjotu, izposodimo kolo.
3. Bivanje je lahko sorazmerno poceni
Najcenejše je bivanje v hostelih (od 20 evrov na osebo dalje) ali v tako imenovanih kapsulnih hotelih (pod hotel), tudi ponudba na Airbnb je bogata – in cenovno zelo raznolika. Lokacije izven mestnih središč so seveda cenejše, toda pri končnem strošku je treba upoštevati tudi dodaten denar za prevoz. Če si lahko glavne mestne znamenitosti ogledamo peš, je najceneje in najzabavneje.
Dober varčevalni način so nočni avtobusi, s katerimi prihranimo denar za prenočišče.
4. Jemo lahko dobro in poceni
V vsakem mestu, zlasti pa še izven velikih mest, je na voljo veliko možnosti za to, da se dobro in poceni najemo. In to, tako kot povsod po svetu, tam, kjer kosijo in večerjajo domačini, ne pa v turističnih restavracijah. Če je pred neko restavracijo vrsta, še preden se ta odpre, je to znak, da se tam dobro je.
Kakovostna in poceni je tudi vnaprej pripravljena hrana. Denimo v pekarnah, izakajah (barih) in conbisih (verigah supermarketov, kot je 7/11). Ali pa pojdite tja, kjer si vzamete suši s tekočega traku ali tja, kjer strežejo samo rezance ramen. Tudi na vseh železniških postajah je veliko dobrih in poceni restavracij. Kosilo in pivo staneta manj kot 20 evrov na osebo. Pri menijih je praviloma zraven zastonj še voda ali zeleni čaj.
Pa še to: mnoge navadne restavracije nimajo angleških jedilnih listov, zato je zlata vreden Googlov prevajalnik, ki ga lahko uporabljamo tudi brez interneta.
5. Brezplačne znamenitosti
Ogled številnih znamenitosti je na Japonskem brezplačen ali pa so vstopnine (sorazmerno) nizke. V tokijskem Uonu je vstop v park prost, celo v cesarsko palačo je mogoče zastonj, vendar se je treba prej prijaviti po spletu in to prvi dan meseca v msecu pred obiskom (na primer: za novembrski obisk se je treba prijaviti 1. oktobra). Tudi v večini templjev je vstop prost.